Brněnský biskup naší církve, bratr Juraj Jordán Dovala, čtenáře již několikrát ve svých knížkách potěšil svým neotřelým, inspirativním, upřímným pohledem na vnímání Boží přítomnosti všude kolem nás, v přírodě i událostech našich životů.

Podobně je tomu i v právě vydané knize modliteb a meditací na každý den s názvem KRISTUS V SRDCI MÉM, která je zajímavou reflexí liturgického roku s jeho událostmi a svědky víry včetně biblických postav či mystiků východu a západu - jak jej nabízí liturgický kalendář naší církve.
Při čtení Tvých řádků doslova žasnu, jak trefně vyjadřují to, co většina lidí prožívá, jak uvažuje, jakou roli v tom hraje lidské ego, jaké jsou skutečné hodnoty, na čem záleží... to vše prostupuje modlitbami, které nabízí na téměř 200 stránkách Tvá nová kniha. Představil bys ji blíže? Jak vznikala a co Tě při psaní inspirovalo?

Vznikala zhruba tři roky. Lépe řečeno, když jsem měl čas, tak jsem připojil kousek. Alespoň pomalu dozrávala. Inspiruje mne každý den svou krásou a neopakovatelností, pak také dobro, které lze číst v očích všech lidí a samozřejmě Boží přítomnost v tichu, když se s Nekonečným nejvíce propojuji a jsem nejšťastnější. To se pak projevuje i v jednotlivých modlitbách. Jsou to modlitby na každý den v koloběhu roku a také modlitby na pohyblivé svátky. V závěru nechybí ani přímluvné modlitby převzaté z tradic křesťanského východu i západu.

Doporučil bys zařazené texty nejen jednotlivcům, ale také například jako modlitby pronášené společenstvím při bohoslužbě či jiné příležitosti? Je to takto myšleno?

Ano, kniha je všestranně použitelná. Při osobních modlitbách a meditacích, při liturgickém slavení, při pobožnostech nebo na biblických hodinách. Jako kostru jsem použil liturgický kalendář CČSH, který jsme vytvořili na biskupské radě ještě v roce 2014 a následně jej schválila ústřední rada. Málokdo však o něm ví. V knize najdete konkrétní modlitby za naši církev a v jedné kapitole vedle velkých církevních otců a mystiků jsou modlitby z tradice české reformace a také našich duchovních. Když jsem knihu začal psát, přál jsem si, aby také naše církev měla svou modlitební knihu, která bude plodem naší vlastní cesty.

Na 4. března je zařazen text, který začíná otázkou: Bože naděje, co náš svět potřebuje?
Co lidé nejvíce potřebují, co by pomohlo změnit ten neutěšený stav světa, společnosti, nás všech?

Hlavně potřebujeme skutečnou lásku, důvěru a milosrdenství, protože to nás nejvíce propojuje s Bohem a se všemi lidmi. Měnit ve světě nepotřebujeme v podstatě nic. Ono se to pak najednou srovná samo, když dáváme prostor Duchu, aby konal a vanul. Tím neříkám, že se nemáme angažovat za spravedlnost ve světě. Máme, ale stejně tak se musíme učit nechat věci plynout a nelpět na nich.

Kde čtenář knihu, která vychází právě včas, aby se stala také vhodným vánočním dárkem, sežene?

V prodejně Blahoslav, snad i na jednotlivých diecézích. U nás v Brně je k dispozici, tak klidně pište sestře Michaele Kubíčkové na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Přeji všem požehnaný advent, světlo a mír v našich duších i v srdci světa.

Děkujeme za rozhovor, milý bratře Juraji a přejeme pohodové a krásné adventní dny.
Klára Matoušová

Přehled publikovaných článků

Nejčtenější

  • Týden

  • Měsíc

  • Vše